Strukturējam domāšanu biznesā. Irinas Lando intelekta kartes. Zinātņu doktore vadības sfērā, kuras specialitāte ir zināšanu vadīšana, vada biznesa strukturētas domāšanas kursu.
Daudzi atzīmē, ka mūsdienu pasaulē ir tāda informācijas pārslodze, ka jau ir grūti saprast, kam ķerties klāt. Mēs varam izlasīt daudzas grāmatas, jautājuma būtība – cik daudz informācijas paliek pat pēc ļoti uzmanīgas lasīšanas.
Šeit palīdz atmiņas darbības likums.
Strukturēta informācija ļauj salikt pa plauktiņiem jebkuru sarežģītu materiālu. Katram cilvēkam ir savs sarežģītības līmenis.
Daniela Kānemana (Daniel Kahneman) grāmatā “Domā ātri – izlem lēnām” ir labi aprakstīti uztveres fokusi (krieviski – “Думай быстро, решай медленно”, tulkojums nav veiksmīgs, oriģinālā tās nosaukums ir “Ātra un lēna domāšana” (angliski – “Thinking fast and slow”)).
Intelekta kartes nav vienkārši skaisti attēli. No Irinas Lando viedokļa, tās jāizmanto kā loģiski grafiskās shēmas. Loģika – tā ir galvas smadzeņu kreisās puslodes funkcija, kas ļauj izdalīt galveno un korelēt ideju un domu atkarību vienai no otras, un grafika ir galvas smadzeņu labās puslodes funkcija, kas atbild par vispārināšanu, ļauj apvienot informāciju vienotā ainā.
Strukturēta domāšana nav iedzimta iemaņa. Un šo iemaņu var un vajag attīstīt tāpat kā formālo loģiku. Šeit nepietiks ar vienu intuīciju, lai ieviestu jaunu stratēģiju organizācijā vai uzrakstītu darba plānus vairākiem nākošajiem gadiem. Loģiski grafiskās shēmas ļauj orientēties sarežģītos jautājumos, saprast sarežģītus tekstus, sastādīt loģisku darba plānu un novest to līdz darbības līmenim, sasaistot darbību loģisko secību galvas smadzenēm, kas neļauj tām pretoties izvirzītajiem plāniem.
Līdzīga pieeja ļauj skaidri izplānot ne tikai mērķa sasniegšanas pirmo soli, bet arī otro, trešo un ceturto. Tādējādi, zūd nenoteiktība un sapnis pārveidojas par mērķi, un mērķis – konkrētos uzdevumos, saistītos ar darbībām laikā.