Licencēts mācību centrs LANDO. LR IZM Lic. Nr. 3360800220

Adrese: Rīga, A. Čaka iela 83/85 Tāl.: +371 67273009, +371 29433553

Имеет ли ребенок право на свое мнение?

Pie mums ļoti daudzi saka, ka likt bērnam klausīt – tas autoritārisms. Bet tu darbā nesāc klausīt vadītājam, un paskatīsimies, cik ilgi tu tur noturēsies. Tev var būt savs viedoklis, bet tam uz kaut ko jāpamatojas. Cilvēki par to aizmirst. Bērnam piecos gados ir savs viedoklis, var viņš ēst konfektes vai nē. Tas pamatojas uz to, vai viņam garšo, vai negaršo, nevis uz to, cik tas ir derīgi vai kaitīgi. Noteiktā vecumā bērnam vēl nav tik daudz datu, lai viņa viedoklis uz kaut ko pamatotos. Viņš nevar izdarīt specializācijas izvēli astoņos gados – es nemācīšos matemātiku, es nodarbošos ar zīmēšanu. Tāpēc viņam dod iespēju daudz ko pamēģināt, un kad būs bāze, viņš varēs veikt izvēli, kādā virzienā viņam attīstīties.

Pie mums tagad bērniem daudz kas ir atļauts. Mēs ejam pa Eiropas ceļu, kur disciplīnas prasīšana ir gandrīz personīgs apvainojums. Tur skolotāja uzdevums – nolasīt lekciju. Viņam nevajag iemācīt bērnam – viņš nolasīja stundu un aizgāja. Pie mums no turienes uz nodarbībām atbrauc bērni, kas mācās trešajā klasē, vecāki lūdz viņus pieņemt skolas sagatavošanas grupā. Vai saka, ka viņiem vajadzīga matemātika pirmai klasei. Bērns atnāk un saka: “Man nevajag skaitīt prātā, es varu aplīšus zīmēt”.

Mēs turējāmies daudzus gadus, un tagad mūsu izglītība tāpat krīt. Frāze “nevajag neko likt darīt” kļūst galvenā. Nevajag sagatavošanā likt vilkt līnijas, nevajag likt pareizi turēt pildspalvu, nevajag likt apmeklēt pašu sagatavošanu skolai. Pie mums ir daudz jaunmodīgu privāto skolu, kurās bērniem it kā liek domāt. Jūs redzējāt bērnus no turienes? Un es pastāvīgi redzu. Bērniem nepiemīt viselementārākās iemaņas. Tu mēģini uzdot uzdevumu, bet tevi pārtrauc 18 reizes, uzdodot jautājumus, – bērns it kā domā. Bet tu varbūt ļauj pabeigt frāzi, un tev tad nebūs jautājumu? Domāju, ir starpība starp “uzdodu jautājumu par tēmu” un “gribu parunāt stundā”. Ne visa klase grib to dzirdēt.

Jaunumi

 

logo 2 3 1

 

 

Licencēts mācību centrs LANDO

LR IZM Lic. Nr. 3360800220

Kontakti

 

   Rīga, A. Čaka iela 83/85
 
  +37167273009, +37129433553
 

Copyright © LANDO 2018, All Rights Reserved.

Яндекс.Метрика